Bass Habit SPL ELITE 225.4DF, fyrkanaligt slutsteg
Din rabattkod kommer att tillämpas automatiskt när du handlar för 399 kr eller mer
I lager,
Om leveransen för denna produkt
Varan finns på ett av våra lager och beräknas levereras till dig
Exkl. moms
Exkl. moms
- Kompakt och strömstarkt fyrkanaligt slutsteg
- Stabilt i 1 Ohm per kanal
- Filtren kan delas upp till hela 6.000 Hz
- Anslutningar för 35mm² strömkabel
- Variabla delningsfilter med både hög- och lågpassfilter
- Effektiv slutstegsdesign
- Kräver bra jordpunkt och god hälsa på strömbanken
- Föreslår användning av ett extrabatteri
- Rekommenderar användning av 100% koppar kablar
- Effekthantering: 4x225W RMS i 1 Ohm, 4x130W RMS i 2 Ohm, 4x75W RMS i 4 Ohm, 2x450W RMS bryggkopplat i 2 Ohm, 2x260W RMS bryggkopplat i 4 Ohm
- Viktigt att slutsteget är belastat med rätt impedans
Produktbeskrivning
Bass Habit SPL ELITE 225.4DF - Kompakt och strömstarkt 4-kanalssteg
Bass Habit SPL ELITE 225.4DF är ett kompakt, prisvärt och strömstarkt 4-kanalssteg som använder sig av den senaste tekniken för att leverera enastående ljudkvalitet och prestanda. Med sin stabilitet i hela 1 Ohm per kanal, öppnar detta upp för helt nya möjligheter inom installationer.
Öppnar dörrar för nya installationer
- Stabilt i 1 Ohm per kanal
- Anslutningar för 35mm² strömkabel
- Varierbara delningsfilter upp till 6.000 Hz
SPL ELITE 225.4DF har variabla delningsfilter, vilket innebär att du har både högpassfilter och lågpassfilter. Detta ger dig möjligheter att ansluta antingen midbasar eller baselement på slutsteget och med rätt inställningar få dem att spela rätt frekvenser. Högpassfiltret mellan 15-6.000 Hz gör det optimalt för inkoppling av t.ex diskanter, samtidigt som lågpassfiltret på 50-6.000 Hz gör att basar och midbasar kommer att trivas minst lika bra!
Kraftfullt och effektivt slutsteg
Detta är ett kraftfullt slutsteg med en väldigt effektiv slutstegsdesign. För att dra full nytta av dess potential är det viktigt att säkerställa en riktigt bra jordpunkt och att bilens strömbank är i bästa möjliga skick. Vi rekommenderar även att du satsar på ett extrabatteri för att säkerställa tillräcklig strömförsörjning.
OBS! Viktig information vid inkoppling
När du kopplar in slutsteget är det viktigt att ha högtalare inkopplade, så att det belastas med en impedans som slutsteget klarar av. Läs mer detaljerad information om detta i manualen nedanför.
Effekthantering
- 4x225W RMS i 1 Ohm
- 4x130W RMS i 2 Ohm
- 4x75W RMS i 4 Ohm
- 2x450W RMS bryggkopplat i 2 Ohm
- 2x260W RMS bryggkopplat i 4 Ohm
Glöm inte att ordentliga kablar är nödvändiga för att kunna koppla in slutsteget. Vi rekommenderar att du använder dig av ett färdigt kabelkit gjort av 100% koppar för bästa möjliga ljudkvalitet och prestanda.