Bass Habit SPL ELITE 550.2DF, tvåkanalssteg

I lager,

Totalt:

Exkl. moms

Totalt:

Exkl. moms

Jmf-pris:
  • Strömstarkt och effektivt 2-kanals slutsteg
  • Riktigt bra delningsmöjligheter
  • Stabilt i 1 Ohm per kanal
  • Anslutningar för 20mm² strömkabel
  • Varierbara delningsfilter (högpass och lågpass)
  • Kraftfull med effektiv slutstegsdesign
  • Rekommenderar att använda kopparbaserade kablar
  • Effekthantering: 2x550W RMS i 1 Ohm, 2x310W RMS i 2 Ohm, 2x200W RMS i 4 Ohm, 1x1100W RMS bryggkopplat i 2 Ohm, 1x620W RMS bryggkopplat i 4 Ohm
  • Slutsteget måste belastas med rätt impedans
  • Frekvensomfång och LPF-justering upp till 20KHz

Produktbeskrivning

Bass Habit SPL ELITE 550.2DF - Det ultimata valet för ditt ljudbygge!

Är du på jakt efter ett strömstarkt och effektivt tvåkanalssteg för ditt mellanstora ljudbygge? Då är Bass Habit SPL ELITE 550.2DF det perfekta valet för dig!

Öka din ljudupplevelse med Bass Habit SPL ELITE 550.2DF

  • 2x550W RMS i 1 Ohm
  • Variabla delningsfilter
  • Stabilt i 1 Ohm per kanal
  • Anslutningar för 20mm² strömkabel

Bass Habit SPL ELITE 550.2DF erbjuder enastående delningsmöjligheter och är stabilt i 1 Ohm per kanal. Detta innebär att du kan få ännu mer kraft till dina midbasar, mellanregister eller till och med baselement! Med variabla delningsfilter kan du anpassa slutsteget för att få just rätt frekvenser att spela. Högpassfiltret går från 15-3.000 Hz och lågpassfiltret från 15-20.000 Hz!

Ett kraftfullt slutsteg med höga krav

Detta kraftfulla slutsteg har en effektiv design som kräver en bra jordpunkt och en optimal strömbank i din bil. För att säkerställa bästa möjliga prestanda rekommenderar vi att du även investerar i ett extrabatteri. Glöm inte heller att använda högkvalitativa kablar för att ansluta slutsteget. Vårt rekommenderade val är ett färdigt kabelkit gjort av 100% koppar!

Effekthantering

  • 2x550W RMS i 1 Ohm
  • 2x310W RMS i 2 Ohm
  • 2x200W RMS i 4 Ohm
  • 1x1100W RMS Bryggkopplat i 2 Ohm
  • 1x620W RMS Bryggkopplat i 4 Ohm

OBS! När du kopplar in slutsteget är det viktigt att det belastas med en impedans som slutsteget klarar av. Se mer detaljer i manualen nedanför.

OBS! Vissa modeller av SPL Elite-slutstegen kan ha tryckfel på LPF-skruven, där det kan stå "10KHz" istället för "20KHz" som bilden visar. Men oroa dig inte, slutsteget har frekvensomfång och LPF-justering upp till 20KHz trots detta.