Foliatec 2K universell sprayfärg silver metallic 400 ml
Din rabattkod kommer att tillämpas automatiskt när du handlar för 399 kr eller mer
I leverantörs lager,
Om leveransen för denna produkt
Denna produkt finns på vårt externa lager eller hos leverantör. Vi skickar produkten så fort den kommer till vårt centrallager. Den angivna leveranstiden är baserad på genomsnittliga leveranstider från det lager eller från den leverantör som produkten befinner sig.
Exkl. moms
Exkl. moms
- 2K-system med härdare i burken förenklar arbetet rejält
- Ingen blandning krävs, aktiveras enkelt med tryckknapp
- Kemikalie-, korrosions- och oljebeständig yta i tuffa miljöer
- Värmebeständig lack som tål höga temperaturer för krävande användning
- Ingen demontering av delar behövs vid applicering på plats
- 400 ml räcker till exempelvis fyra bromsok med god täckning
- Universallack i metalliskt silver för bred användning
- Lämplig för bromsok och andra fordonskomponenter också
Produktbeskrivning
Foliatec 2-komponents universallack metallic silver 400 ml – upplev innovation och prestanda
Foliatec 2-komponents universallack metallic silver 400 ml är en 2K spraylack som förenar innovation, prestanda och hög kvalitet för en pålitlig, metallisk finish. Inbyggd härdare, enkel aktivering och professionellt resultat – utan krångel.
Den här universallacken från Foliatec använder ett smart 2-komponentsystem där härdaren sitter i burken. Med ett enkelt tryck på aktiveringsknappen startar du härdningen, skakar kraftigt och kan börja spraya på några sekunder. Du slipper besvärlig manuell blandning, minimerar risken för fel och får en jämn, slitstark yta som håller över tid.
Formulan är utvecklad för att tåla tuffa förhållanden: den är värmeresistent och står emot kemikalier, korrosion och olja – perfekt för detaljer som utsätts för värme och smuts, exempelvis bromsok. Den metalliska silverkulören ger en ren, glänsande finish som förhöjer helhetsintrycket på allt från motordetaljer till Fälgar och andra exteriöra komponenter. I många fall kan du dessutom lackera direkt på plats utan att demontera delarna, vilket sparar både tid och verkstadskostnader.
- Integrerat 2K-system med inbyggd härdare – aktivera, skaka, spraya
- Värmeresistent lack – idealisk för t.ex. bromsok och andra varma komponenter
- Kemikalie-, korrosions- och oljeresistent för långvarigt skydd
- Metallisk silverfinish med professionell glans och jämn täckning
- Räcker upp till ca 4 bromsok per 400 ml burk (beroende på yta och metod)
- Ingen krånglig blandning och i många fall ingen demontering behövs
Den robusta 2K-tekniken ger inte bara en snygg yta – den skapar också ett slitstarkt skyddslager som står pall i vardagen. Det innebär färre ommålningar, mindre underhåll och trygg prestanda även under tuff körning. Tack vare den fina spridningsbilden från spraymunstycket får du god kontroll över appliceringen och kan bygga upp täckningen stegvis utan rinn. Resultatet är en jämn metallic-effekt som lyfter helheten, oavsett om du förbättrar detaljer nära Bromsar, fräschar upp Fälgar eller ger motorutrymmet en renare look.
Praktiska fördelar i vardagen
Med Foliatec 2-komponents universallack går projektet smidigare från start till mål. Den integrerade härdaren gör processen snabb och säker – du får en pålitlig härdning varje gång. Eftersom lacken är både värme- och kemikalieresistent sitter resultatet snyggt även efter bilvätt, saltslask och varma sommarturer. Och tack vare att lacken ofta kan appliceras utan demontering sparar du timmar i garaget samtidigt som du får ett professionellt resultat som tål att synas på nära håll.
Tekniska egenskaper och användningsområden
– 2K-spraylack med integrerad härdare i burken för maximal bekvämlighet och säker reaktion.
– Volym: 400 ml – räcker typiskt till upp till 4 bromsok, beroende på storlek, underlag och applikeringsmetod.
– Kulör: metallic silver med modern, glansig finish som harmonierar med både klassiska och sportiga utföranden.
– Motståndskraft: värme-, kemikalie-, korrosions- och oljeresistent yta för tuffa miljöer.
– Användning: idealisk för detaljer i och runt hjulhus och motor, såsom bromsok och andra metallkomponenter; fungerar även utmärkt för stylingdetaljer där du vill ha en hållbar metallfinish.
Tips vid applicering: arbeta på en ren, avfettad och slipad yta för bästa vidhäftning. Aktivera härdaren enligt anvisning, skaka burken noggrant och spraya i tunna, jämna lager. Låt lagren flasha av mellan varven för jämn metallic-effekt och optimal täckning. Använd i välventilerat utrymme och följ alltid säkerhets- och bruksanvisningar på förpackningen.
Varför välja Foliatec?
Foliatec är ett välkänt namn bland bilentusiaster för innovation, pålitlighet och konsekvent hög kvalitet. Med denna 2-komponents universallack får du ett tryggt, effektfullt val för projekt där finish och hållbarhet är lika viktiga som enkelheten i appliceringen. Det här är en lösning som levererar både performance och estetik – gång på gång.
Sammanfattningsvis: Foliatec 2-komponents universallack metallic silver 400 ml ger en glansig, slitstark och värmetålig yta med minimalt krångel. Med integrerad härdare, robust motståndskraft och enkel applicering är den ett säkert kort för allt från bromsok till stylingdetaljer där du vill ha en proffsig metallfinish.
Beställ idag och upplev Foliatec 2-komponents universallack metallic silver 400 ml – snabb aktivering, pålitlig prestanda och ett resultat som håller.